Arne Jones E1299
501
282312

HJALMAR JACKSON, fåtölj, Stockholm 1934, möligen ritad av Oscar Nilsson.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
82 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Päronträ, snidat och skulpterat, brun, rutsydd brun skinnklädsel.

Ryggen med två tryckskador, slitage. Nackskyddet med skada.