505
294035

AXEL EINAR HJORTH, byrå, sannolikt utförd av snickarmästare Hjalmar Wickström, Stockolm 1927.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fanerad i palisander, inläggingar av jaspé m.m i band och fält, fronten med blomsterurnor och draperingar, trelådig med ringbeslag av metall, nedtill samt på fötterna räfflad bård, skiva av svart marmor. Bakstycket signerat AE Hjorth 1927. Längd 93,5 cm, djup 49,5 cm, höjd 79 cm.

Skivan med värmefläck, smärre skador.

Proveniens

Axel Einar Hjorth.
Denna byrå ägdes av AE Hjorth själv. Hjorths mångåriga medarbetare och vän, Inez Kroon, erhöll byrån i gåva, därefter i arv till nuvarande ägare.

Red. Otto Schultz, Tidskriften BOET 1928, modellen avbildad sidan 170.
Nils G. Wollin, "Hemmet och den Moderna Smaken i Sverige", Natur och Kultur, Stockholm 1928. Jämför mycket snarlik byrå sid 69, bild nr 52.