514
280908

AXEL EINAR HJORTH, fåtölj "Caesar", Nordiska Kompaniet ca 1928.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Antikpatinerad björk, fyrsidiga ben, frambenen med överkragning och avslutande tassar, bakbenen svängda, halvrund rygg. Klädd i ljusbrunt och grönt skinn, lös sittkudde.

Slitage och smärre skador, sekundär klädsel på kudde och armlän, kantbårder saknas.

C Björk, T Ekström, E Ericson,"Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum, 2009. Se sid 59

Möbelmanget "Caesar" utställt i NK:s paviljong på Världsutställningen i Barcelona 1929.