AXEL EINAR HJORTH, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Lackerad i kinesiskt rött med krackelyr och bronserad dekor i relief, nedtill av meanderbård, krönt av stiliserade blad och palmett. Märkt med metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET R 337 64 23 9 29. Höjd 160 cm, bredd 60 cm.
Smärre slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in