Ek, ovalt med fotkryss. Brännmärkt HJORTH undertill. 90 x 77 cm, höjd 58 cm.
Smärre skador och slitage.
Axel Einar Hjorth startade sin egen verkstad på Kungsgatan i Stockholm efter att han lämnat Nordiska Kompaniet år 1938. Verksamheten pågick endast en kortare period.