560
272829

AXEL EINAR HJORTH, bord, egen verkstad, Stockholm 1940-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Ek, ovalt med fotkryss. Brännmärkt HJORTH undertill. 90 x 77 cm, höjd 58 cm.

Smärre skador och slitage.

Axel Einar Hjorth startade sin egen verkstad på Kungsgatan i Stockholm efter att han lämnat Nordiska Kompaniet år 1938. Verksamheten pågick endast en kortare period.