562
290327

CARL MALMSTEN, sybord, 1920-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Björk och jakaranda, rik intarsiadekor av blommor på skivan och sidorna. Balusterformade ben av betsad björk. Låda med inredning i fack och lådor. Längd 82, bredd 45, höjd 75 cm.

Proveniens

Georg Arn stadsarkitekt i Örebro mellan 1920-1951.

Tidskriften "Svenska hem i ord och bild", Nr 1 årgång 1945, sekretären avbildad sid 18-19.