57
291821

Torsten Jovinge

(Sverige, 1898-1936)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
Torsten Jovinge
(Sverige, 1898-1936)

TORSTEN JOVINGE, olja på pannå. Signerad och daterad 1926 a tergo.

"L'Annoueiade" . 37,5 x 46 cm.

Pannå bär slitage längs kanterna och smärre märken. Smärre retusch i högre kant. Nyligen rengjord av professionell konservator.

Proveniens

Konstnärens familj.