576
267247

ERIC CHAMBERT, soffa/dagbädd, Chamberts möbelfabrik Norrköping, 1930-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, ek, sidorna med stiliserade inläggningar i flera träslag, snidade fötter med skurna palmetter. Rosa sammetsplysch. Längd 205 cm, djup 80 cm, höjd 80 cm.

Smärre skador och slitage.

Red. Otto Schulz, Tidskriften Boet 1931, jämför möbler sid 151-162 samt årgång 1933, sid 111-120.