578
284140

GUNNAR ASPLUND, karmstol "Futura" för Göteborgs Rådhus ca 1935.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Stomme av hickory med rödbrun skinnklädsel med knappar. Brickmärkt Fred. Lundqvist Göteborg.

Sekundär klädsel.

Proveniens

Göteborgs Rådhus. Gunnar Asplund fick uppdraget att bygga till Göteborgs rådhus, en tillbyggnad till det äldre rådhuset. Den djärva moderna utformningen fick många göteborgare att tala om skandal när den stod färdig 1937. Det gjordes sju ordförandestolar till varje domstol och det fanns fyra domstolar vilket gör totalt 28 stolar. På 1960-talet slut eller tidigt 70-tal renoverades rådhuset och stolarna byttes ut. Idag är tolv stolar återköpta till rådhuset och för flertalet resterande stolar är ödet okänt.

Gunnar Asplund Architect 1885-1940. Stockholm 1950, sidan 162-174. Svenska Möbler 1890-1990, Signum 1991, sidan 200-201.