586
254783

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj med fotpall, "Stora Eva", Triva-serien, NKs verkstäder i Nyköping, 1950-60-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Hög rygg, svängda sidor, stoppad klädsel i rosa, svängda ben av bok. Både stol och pall märkt med metallbricka: TRIVA NK DESIGN KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST NKs VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN. Höjd 98 cm, pall 36 cm.

Ben med repor.