593
294858

OSCAR NILSSON, skåp, sannolikt utfört av snickarmästare J Wickman, Stockholm, 1940-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Ek, dubbla kasetterade, reliefsnidade dörrpar, inredning med hyllplan och tre små lådor med svarta bakelitknoppar, fyrsidiga profilerade ben. Höjd 133 cm, bredd, 83 cm, djup 41 cm.

Smärre slitage, ovansidan med fuktfläckar.

Snarlikt skåp utställt Stockholm Snickaremästares Jubileumsutställning år 1942. Det större skåpet finns avbildat i den samtida "Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst". Se detta skåp Bukowskis auktion nr 539, våren 2006, katalognummer #1334. Samt ett liknande, större, Bukowskis auktione 553, katalognummer 746, hösten 2009.