Modellnummer 1522, karmar och ben av bok, stoppad sits och rygg med pärlspik av mässing, klädsel i rött skinn. Märkta SMF Bodafors.
Skador och slitage. (4)
Red. Margareta Artéus Thor, Frommens förlag, Växjö 2001. "Axel Larsson - humanist i funktionalismens tjänst".