603
292748

GEORG JENSEN, skålar, 1 par, Köpenhamn 1915-32.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Svenska importstämplar. Design nr 17, genombrutet ben med blad och bär. Höjd 9,5, diameter 9,5 cm. Total vikt 274 gr.

Under foten inskription daterad år 1918.

Modellen formgiven av Johan Rohde.