606
261719

GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1919-20,

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
27 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

830/1000 silver (gräddkannan ostämplad), svenska importstämplar CG Hallberg. Design nr 71, oval form bladsnitt, blad och bär-ornament, kannan med svartlackerat trähandtag. Höjd 21 cm. vikt tillsammans 795 g.

Slitage.