711
301626

ELIS BERGH, bordsarmatur, Böhlmarks/ Pukebergs Glasbruk, jugend, ca 1909.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Troligen utförd av Vilhelm Karlsson vid Pukeberg. Överfång med dekor i rosa, ljusgrönt och vitt av klematisblommor med bladverk. Signerad PUKEBERG på foten, mässingsfattning med pärlfransbård. Höjd ca 57 cm.

Liten kantnagg, delar av pärlfrans saknas.

Å Stockholmsutställningen år 1909 samt på Baltiska utställningen i Malmö år 1914 visades lampor av denna typ.

Erik Andrén, AB Arvid Böhlmarks Lampfabrik 1872-1937, Stockholm 1937. Se plansch 32 1909 samt text sid 214: "Bordstake av konstglas (s.k. galléglas). Skärm i samma material med pärlfrans. 3 lampor varav en i foten. Pris 1909 160:-. Katalogförd 1909"

Elis Bergh (1881-1954)
Tekniska Skolan 1897-99
Högskolan för Industriell Konst,
Assistent till slottsarkitekten Agi Lindgren 1903-04
Efter studier i Tyskland började han som konstnärlig medarbetare hos Böhlmarks och Pukebergs Glasbruk. Bergh blev kvar hos Böhlmarks i tio år.
Verkade som fabrikschef vid Herman Bergmans Konstgjuteri.
1921 började han hos guldsmedsfirman C.G Hallberg där han ritade bl.a många fina armaturer.
Därefter började Elis Bergh vid Kosta 1929-1950, med olika uppdrag till 1954.