769
306845

KJELL ENGMAN, skulptur "Lurar i vassen", Kosta Boda 1997.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Glas, gäddan av polykrom glasmassa med invändiga objekt i fyra delar, monterad i ett metallstativ på en rektangulär bemålad metallsockel i blått, grönt och gult. Signerad 8KEN UN 979477 KOSTA Boda Kjell Engman. Längd 195 cm, bredd 25 cm, höjd 88 cm. Vasstrån 3 + 4 st av polykromt glas, monterade på varsin rektangulär bemålad träsockel i grönt och gult. Längd 150 cm, bredd 40 cm, höjd 150 cm. Upplyst med fiberoptik.

Skador.

Skulpturen är tillverkad i två exemplar.