Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
882
275674

BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Stengods, dekor av röda rosor och gröna blad mot förgylld fond samt svartglaserade pålagda kulor. Signerad KAIPIAINEN ARABIA. Längd 47, 5, bredd 44 cm.