890
285652

DAISY MAKEIG JONES, skål "Fairyland lustre", Wedgwood, England 1920-30-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Porslin, oktagonal, iriserande glasyr med förgylld dekor av fantasilandskap och figurer. Märkt WEDGWOOD MADE IN ENGLAND samt otydlig påskrift. Diameter 23 cm.