Oval, ansikte i relief. Signerad MADOURA EMPREINTE ORGINALE DE PICASSO numrerad 253/500. Höjd 6 cm. Orginaletui medföljer.
Alain Ramié, "Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-19712, Galerie Madoura, 1988. Nr 243 sid 130.
Modellen utförd i 500 exemplar.