900
278229

PABLO PICASSO, plakett "Visage", Madoura, Vallauris Frankrike 1954.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
190 - 285 EUR
217 - 326 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Oval, ansikte i relief. Signerad MADOURA EMPREINTE ORGINALE DE PICASSO numrerad 253/500. Höjd 6 cm. Orginaletui medföljer.

Alain Ramié, "Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-19712, Galerie Madoura, 1988. Nr 243 sid 130.

Modellen utförd i 500 exemplar.