902
294047

BRODERI, på siden. 89,5 x 85,5 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Blekgult siden med polykroma broderier av blommor, fåglar och insekt samt spetsapplikationer, pärlor, paljettornament och glasstenar. Blekgula fransar. Gult foder. Boken Motsols av Maj Bring medföljer, den innehåller bl.a. detaljbild av broderiet.

Obetydliga fläckar och skador, några glasstenar saknas.

Proveniens

Konstnären Maj Bring.

Bring, Maj: Motsols, Mölndal 2007, färgplansch sid 115.

Anna Casparssons textila kompositioner förekommer sällan på auktioner. Född 1861 debuterade hon först 1945 och kom då att uppskattas mycket för sin originalitet. 1960 visade Moderna museet hennes alster. Casparsson experimenterade med olika material i sina broderier och applikationer exempelvis silverspetsar, knappar, pärlor.