913
250573

VÄVD TAPET. "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie". 115 x 169,5 cm. Signerad GYNNING (Lars Gynning). Omkring 1960.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Polykrom modernistisk komposition av vikingabåt med krigare. Baksidan med påsydd etikett med "Wicking", signatur och "MTP fino Manufactura de Tapecarias de Portalegre Portugal". Invävt registreringsnummer 1661.

Tilläggslista

"Konstnärsavgift tillkommer. Rätt namn: "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie. Litterature: Brunius, Teddy: Lars Gynning - textila bilder, Lund 1985, text och planscher sid 59-61.

Brunius, Teddy: Lars Gynning - textila bilder, Lund 1985, text och planscher sid 59-61.

Evert Taube skrev dikt tillägnad Lars Gynning.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

71. Andrew & Sarah Hills, bordslampa, "Duck Feet Lamp", Porta Romana, Storbritannien 2000-tal.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK