Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
916
292690

MATTA. "Åkerbär, ljus". Gobelängteknik. 199 x 125 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Något slitage, fläckar. Skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sidan 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

En "Bär"-matta finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.