916
292690

MATTA. "Åkerbär, ljus". Gobelängteknik. 199 x 125 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Något slitage, fläckar. Skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sidan 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

En "Bär"-matta finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

188. Estrid Ericson, fat, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1948.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 500

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK