Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
918
290325

MATTA. "Tånga, ljus". Gobelängteknik. 226,5 x 182,5 cm. Signerad AB MMF BN.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
31 100 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Obetydligt slitage, fläckar.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).