921
283951

MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 549 x 291 cm. Signerad MLH JSJP ID

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

(Malmö Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). Sverige 1900-talets mitt. Rand och sicksackmönster i benvitt, gult och olika grå nyanser.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck.