Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
921
283951

MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 549 x 291 cm. Signerad MLH JSJP ID

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

(Malmö Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). Sverige 1900-talets mitt. Rand och sicksackmönster i benvitt, gult och olika grå nyanser.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck.