Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
925
298763

MATTA. Flossa. 543 x 307,5 cm. Signerad Fo SY (?) 1927 (Einar Forseth).

Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
6 820 - 9 750 EUR
7 930 - 11 300 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Tillverkad av Övre Hälsinglands Hemslöjdsförening. Grönmelerad botten med stora polykroma blommor, tecken och arkitektur. Mittfältet med E 27/10 T (Ernst Trygger). Den mörkbruna ytterbården med tre ankare och A - I - B. Mattan var en gåva av A-B Iggesunds Bruk till dåvarande universitetskanslern Ernst Trygger på 70-årsdagen 27 oktober 1927.

Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med trampveck.

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, Organ för Konstindustri, Hantverk och Hemslöjd, 1928, sid 93.

Den svenske konstnären Einar Forseth (1892-1988) är mest känd för sina bysantinskt inspirerade guldmosaiker i Gyllene salen i Stockholms stadshus (Mälardrottningen, allegoriska figurer och fantasier i ultramodern stil, utförda i mosaik i guld och färger, fullbordade våren 1923). Han har även skapat många verk till kyrkor i Sverige.

Ernst Trygger (1857-1943) var juris professor, högerpolitiker, finansman, statsminister, utrikesminister och universitetskansler. Ernst Trygger och hustrun Signe (född Söderström) lät 1914 bygga Tryggerska villan i Diplomatstaden i Stockholm.