928
300609

MATTA. "Blåringen". Flossa. 310 x 205,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar många saknas.

Ett exemplar av "Blåringen" tillverkades för Svenska Akademien.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

192. Josef Frank, bordslampa, modell "2468", Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
Aktuellt bud:
7 000 SEK