932
296413

MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 219 x 123 cm. Signerad MMF

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad före 1942.

Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Skadade fransar, några saknas.

Tilläggslista

Ingen konstnärsavgift, ingen (d).

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 43; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989-90, nr 16.

Ett exemplar av "Skvattram" tillverkades till Svenska Institutet i Rom.