935
275953

MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 477 x 283 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
91 000 SEK

Komponerad 1918. Tillverkad före 1942.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. En långsida med smärre trampveck och liten lagning, en kortsida något skadad, skadade fransar, flera saknas.

Tilläggslista

Ingen konstnärsavgift, ingen (d).

Mycket ovanligt med den gröna färgen i "Höstmattan".