935
275953

MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 477 x 283 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
91 000 SEK

Komponerad 1918. Tillverkad före 1942.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. En långsida med smärre trampveck och liten lagning, en kortsida något skadad, skadade fransar, flera saknas.

Tilläggslista

Ingen konstnärsavgift, ingen (d).

Mycket ovanligt med den gröna färgen i "Höstmattan".

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

251. Dan Wolgers, "Källa (Trearmad ljusstake)".
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
13 000

ditt bud
Fair warning
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
13 000 SEK