937
304135

MATTA. "Vit botten". Rölakan. 228,5 x 172 cm. Signerad MMF

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1919. Tillverkad före 1942.

Ställvis slitage, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Tilläggslista

Ingen konstnärsavgift, ingen (d).