Madeleine Pyk – en samling F769
941
294237

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 227 x 162,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.