943
289889

MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 195 x 144 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig. Sidorna med trampveck, skadade fransar, många saknas.