949
299868
MATTA. "Röda Havet". Rölakan. 238,5 x 178,5 cm. Signerad AB MMF MR
Matta. "röda havet". rölakan. 238,5 x 178,5 cm. signerad ab mmf mr.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 148 - 2 685 EUR

Klubbat pris:
43 000 SEK
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92