299868

949. MATTA. "Röda Havet". Rölakan. 238,5 x 178,5 cm. Signerad AB MMF MR.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK / 2 148 - 2 685 EUR
Klubbat pris
43 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto