Brunmelerat mittfält. Långsidorna med bred bård med geometriska mönster i olika blå, bruna, grå och vita nyanser. Sverige omkring 1950.
Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några få är stela, ställvis skador, revor och hål. Något skadade kortsidor.