959
276687

MATTA. Rölakan. 659 x 318,5 cm. Möjligen Linköpings Hemslöjd.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Brunmelerat mittfält. Långsidorna med bred bård med geometriska mönster i olika blå, bruna, grå och vita nyanser. Sverige omkring 1950.

Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några få är stela, ställvis skador, revor och hål. Något skadade kortsidor.