Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
962
297939

MATTA. Rölakan. 204,5 x 141 cm. Signerad NKT

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

(Nordiska Kompaniets Textilkammare). Rutmönster i olika grå och vita nyanser. 1900-talets mitt.

Något slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.