121
289971

STILNOVO, tillskriven, golvarmatur, Italien 1950-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
15 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerat järn och mässing, sex ljuspunkter med olikfärgade runda glaskupor, fotplatta av röd sten. Höjd 168 cm.

Rost och slitage på järnet. Ärgad mässing på fattningen. Strömbrytaren skadad. Senare kupor.