Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
152
301639

Francis Bacon

(Storbritannien, 1909-1992)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Francis Bacon
(Storbritannien, 1909-1992)

"OEdipe et le Sphinx d'aprés Ingres"

Färglitografi, 1984, signerad med blyerts 102/150, tryckt av Arts Litho, Paris och med deras blindstämpel, utgiven av Éditions de la Différence, Paris. 117 x 86 cm, bladstorlek 127,7 x 90,1 cm.

Ljusa fläckar på bladets vänstra marginal. Färgerna bleknade.

Sabatier 18.