16
299548

HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark, 1950-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Beige plyschklädsel. Karmar och ben av teak, stomme av bok.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Svenssons möbler i Lammhult på sent 50-tal.

Johan Möller Hansen, "Wegner- en dansk möbelkonstnär", 1965, sid 70.

Modellen formgiven år 1959.