Madeleine Pyk – en samling F769
186
309624

Jockum Nordström

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jockum Nordström
(Sverige, Född 1963)

"Back to the land"

Färgakvatint och mjukgrundsetsning, 2008, signerad med blyerts 20/50, tryckt av Crown Point Press, San Francisco. 66 x 123 cm.

Jockum Nordström var den konstnär som först mottog Grafikens Hus Swedish American Artist Exchange Program stipendium. Under december 2007 vistades han på ett av USA:s ledande koppargrafiska förlag, Crown Point Press i San Francisco.

I programbladet för utbytesverksamheten skriver Grafikens Hus konstnärlige ledare, Anders Krüger: "Nordström har inte tidigare arbetat med etsningar, men det nya mediet visade sig passa som hand i handske till hans konstnärliga arbetsmetod. Som i ett nutida alkemistiskt laboratorium växte bilderna i Crown Point Press ateljé fram i mötet mellan idéer, kemiska vätskor och blänkande kopparplåt. Etsningarna är en unik syntes av den Nordströmska teckningens precision, collagets öppna bildrum och måleriets organiska färgskalor".
"Back to the land" visades tillsammans med de andra etsningarna som Jockum Nordström utförde, på konstmässan i Basel och på Crown Point Press Gallery i San Francisco under 2008. 26 april-24 augusti 2008, visades etsningarna på Grafikens Hus sommarutställning "Concepts, Chemistry & Copper - Etsningar från Crown Point Press, San Francisco".