Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
199
291629

Frank Stella

(USA, Född 1936)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Frank Stella
(USA, Född 1936)

"Giufà e la berretta rossa, state II"

Färgetsning, 1989, akvatint, relief och kopparstick, signerad i blyerts 4/5, tryckt och utgiven av Tyler Graphics Ltd, Bedford Village, New York. 148,7 x 193,7 cm.

Ej examinerad ur ram. Veck från tryckningen på bladets övre kant (13 cm).