217
304744

Sam Samore

(USA, Född 1963)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sam Samore
(USA, Född 1963)

”Woman holding slide”, ca 1986

Upplaga 1/2. Silvergelatinfotografi, bildyta 92 x 212 cm. Bladstorlek 115 x 235 cm.

Proveniens

Gallery Nordanstad-Skarstedt, Stockholm, inköpt 1990 av nuvarande ägare.

Sam Samore är en amerikansk fotograf som i sitt konstnärskap framför allt utforskar begrepp som privatliv, hemligheter och myter satt i en samtida kontext. Han har skapat flertalet bilder med hjälp av olika typer av fotografisk utrustning som vanligtvis används av privatdetektiver. Serien "Situations" kom till i slutet på 1980-talet då han fotograferade personer utan deras vetskap, bilder tagna i överraskande vinklar och situationer.