221
308556

Lovisa Ringborg

(Sverige, Född 1979)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lovisa Ringborg
(Sverige, Född 1979)

"Insomnia", 2009

Signerad Lovisa Ringborg a tergo. Upplaga 1/5 + 2 AP. Kopierad 2011. C-print monterad på glas 82 x 121,5 cm.

Proveniens

Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011, avbildad helsida i färg sid 184.

Med tydlig blick för komposition och måleri bygger Lovisa Ringborg upp stämningar i gränslandet mellan fantasi och verklighet. Likt en regissör komponerar hon fiktiva berättelser och miljöer genom omsorgsfulla iscensättningar i ateljén. Med hjälp av små förskjutningar i bilden gäckar hon betraktarens öga, hennes bilder har alltid ytterligare en dimension. Ringborgs berättande bilder är digitalt manipulerade, varje bild kan bestå av ett stort antal negativ som fogas samman i datorn, och balanserar mellan verklighet och det övernaturliga där skärpan i bilden får oss att tvekande stanna upp och fundera kring bildens uppkomst.

Ringborgs motivval är allt annat än traditionella och hon har konsekvent arbetat med att översätta sina egna frågeställningar och erfarenheter till en högst personlig symbolisk bildvärld. Bara hon vet vad sker i det vita lakanets kokong, varför de två personerna har valt att avskärma sig från omvärlden. Är det gemenskap eller ensamhet de söker?