237
282319

Lewis Hine

(USA, 1874-1940)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lewis Hine
(USA, 1874-1940)

"New York City, Dec. 1911" och "Salisbury. N.C. Dec. 1908"

Vintage. Två silvergelatinfotografier, samramade, bildyta 15 x 11,5 respektive 11,5 x 17 cm. Bladstorlek 15,4 x 11,8 respektive 12 x 17,7 cm.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm, enligt uppgift inköpt på 1980-talet.

Bilderna är tagna under det decennium som Hines arbetade som fotograf för National Child Labor Committee, USA. Hans dokumentation användes i kommittens arbete för att förändra de nationella lagar som reglerade barnarbete. Hine använde kameran för olika sociologiska studier och är välkänd för sina bilder av industrin och arbetarklassen.