242
311816

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

”Le Petit Soldat”, 2007

Signerad Helena Blomqvist och numrerad AP 1 a tergo. Digital C-print, silikon, glas 125 x 100 cm. Upplaga 6 + 2 AP.

Mjellby konstmuseum, Halmstad, 2010.
Konstmässan Market, Knäpper Gallery, 2008.

Helena Blomqvist, "The Last Golden Frog", 2008, avbildad onumrerat uppslag.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad onumrerat uppslag.

Med hjälp av modeller och rekvisita bygger Blomqvist upp en helt egen värld som hon sedan förevigar med hjälp av kameran. Miljöerna är detaljrika och omsorgsfullt skapade. Hennes verk påminner därför ofta om filmiska stillbilder. I sitt skapande intresserar sig Blomqvist bland annat för filosofiska frågor, drömmar, ensamhet och mänsklighetens uppgång och fall. Hon har själv beskrivit verket ”Le Petit Soldat” på följande sätt:

"I sviten "The Last Golden Frog" spelar chimpanser en central roll. De interagerar i den mänskliga tragedin, tittar tillsammans med andra levande varelser på hur solen går ner och världen blir kallare. The Last Golden Frog handlar om tillståndet av att vara hotad av utrotning, att försöka fly och att protestera. Det handlar om sorg, att bli övergiven, men också om vänskap, att resa sig upp och protestera.
Bilderna är ett slags fabler och mytiska berättelser med sitt ursprung i gamla fotografier men med en koppling till nutiden.
”Le Petit Soldat” visar ett hjälteporträtt av apan tillsammans med en pojke i uniform, ridandes på en alpacka högt uppe i bergen och långt där nere glimrar havet."