252
236830

Edward Weston

(USA, 1886-1958)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Edward Weston
(USA, 1886-1958)

"Pepper", 1930

Signerad av Cole Weston samt stämplad a tergo. Silvergelatinfotografi monterad på kartong 19 x 24 cm.

Införselmoms

Proveniens

Inköpt direkt av Cole Weston.

Edward Weston, "Forms of passion", 1995, avbildad helsida sid 171.